Pamiętamy jeszcze, jakie emocje budziły pierwsze dostępne na rynku filmy wędkarskie? Jeszcze nie tak dawno, bo w latach 90., było ich bardzo niewiele. W telewizji mogliśmy trafić na świetny cykl 'Opowieści znad rzeki’. Zapewne pamiętamy też rodzime produkcje na kasetach VHS, takie jak 'Jezioro Obfitości’. Duet Robert Taszarek/Jacek Kolendowicz ich niezapomniane dialogi…

– Gdzie rzucasz?
– Przed siebie.


Na magnetowidach oglądaliśmy też w akcji niepowtarzalnego Johna Wilsona, w serii 'Na Ryby’. Ależ to były filmy! Jakie okazy, jaki kunszt wędkarski, no i ta przyroda… Oczywiście później wszystko szybko się zmieniło, filmów było coraz więcej. Rozpoczęła się epoka płyt CD, później DVD, jakość obrazu rosła, ale coraz częściej pojawiało się niezbyt udolne lokowanie produktu.

Dzisiaj każdy może nagrać film wędkarski, sportową kamerą, smartfonem czy lustrzanką. I trzeba przyznać, że takie jedno- czy kilkuosobowe 'studia’ potrafią stworzyć rewelacyjne klipy. Drugi biegun to wędkarskie superprodukcje, montowane przez zawodowców na najlepszym sprzęcie i w kosmicznej jakości. Oto filmy, które uważamy za godne polecenia, każdy z krótkim opisem:

ZIMOWE STEELHEAD'Y

Filmy Todda Moena, zamieszczane na kanale Catch Magazine, to klasa sama w sobie. Dlatego właśnie od jego produkcji musimy rozpocząć to zestawienie. Doskonałe ujęcia, muzyka, wspaniałe ryby, niesamowity klimat, ciekawa narracja. Właściwie mógłbym tu wkleić dowolny film Todda, ale od tego konkretnego zaczęła się nasza znajomość z jego kanałem. Zapraszamy na zimowe steelheady.

MROCZNY KAPITAN

Wielokrotnie nagradzany film o łowieniu okoni nilowych w Kamerunie. Niezwykły klimat zbudowany przez surową muzykę i charakterystyczną, ciężką paletę barw. Wędkarstwo zupełnie inne od tego, do którego przywykliśmy.

DOCENIĆ OKONIA

Niezwykły film o niezwykłej rybie – okoniu. Zaskakujące, że w jednych miejscach dany gatunek traktuje się lekceważąco, prawie jak chwast, a gdzie indziej potrafi on budzić zachwyt i powszechny szacunek. Co więcej, można podejmować kroki w celu jego ochrony i lepszego poznania zwyczajów. Na kanale Freewater Pictures można znaleźć wiele podobnych produkcji, poświęconych konkretnemu gatunkowi.

SPÓŁKA YATES & BOWLER

Klimatyczna opowieść dwóch brytyjskich wędkarzy: Chrisa Yatesa i Martina Bowlera. O tym, jak pasja potrafi łączyć pokolenia. O tym, dlaczego powinno się szanować doświadczenia starszych wędkarzy… A także o wielu innych sprawach. Bardzo podoba mi się tempo, w jakim toczy się narracja. Z tego filmu każdy wędkarz może się nauczyć czegoś ważnego.